Ieteikumi, kā ikviens var samazināt ēnu ekonomiku Latvijā

Bieži vien cilvēki, paši neapzinoties, piedalās ēnu ekonomikas veidošanā un tādējādi ietekmē izglītību, sociālos pabalstus, valsts ceļus un citas svarīgas lietas. Ikviens var mazināt ēnu ekonomiku Latvijā, tādējādi dzīvojot labāk.

PRIVĀTPERSONĀM:

Izmantojot taksometra pakalpojumus, vienmēr pārliecinies, vai vadītājs pirms braukšanas ir ieslēdzis skaitītāju. Brauciena beigās noteikti vadītājam pieprasi čeku par sniegto pakalpojumu, saskaņā ar skaitītāja rādījumiem.

Ejot pie ārsta vai uz kādu medicīniskās palīdzības iestādi, vienmēr maksā tikai oficiāli noteikto maksu par pakalpojumu. Svarīgi ir pārliecināties, ka saņem čeku par saņemtajiem pakalpojumiem. Tā tev būs iespēja saņemt atpakaļ no budžeta pārmaksāto nodokli 25% no oficiāli samaksātās summas, iesniedzot iedzīvotāja gada ienākumu deklarāciju.

Noteikti atceries, ka tev ir tiesības saņemt pilnīgu un detalizētu skaidrojumu par sniegto pakalpojumu, piemēram, auto servisā pieprasīt veikto darbu un mainīto detaļu sarakstu un izcenojumus.

Degvielu iegādājies sertificētās degvielas uzpildes stacijās, tādā veidā palielinot finansējumu ceļu uzturēšanai un labošanai, kā arī tev nāksies daudz retāk remontēt mašīnas motoru.

Stājoties darba attiecībās un slēdzot līgumu, pārliecinies, ka sākotnēji norunātā darba samaksa pilnā apmērā tiek norādīta līgumā, un ka darba devējs veiks par tevi visus likumā noteiktos darbaspēka nodokļu maksājumus. Iesakām izmantot VID mājas lapā pieejamo algas kalkulatoru, lai pārliecinātos, vai pareizi tiek aprēķināti nodokļi no tavas darba algas.

Vienmēr izmanto tikai licencētu, likumīgas izcelsmes datora programmatūruvai izmanto sertificētu datoru servisu sniegtos pakalpojumus. Mūzikas un filmu diskus iegādājies veikalos vai arī lejupielādē oficiālās datu pārdošanas vietnēs internetā. Tā Tu veicināsi šīs nozares attīstību un pat pasargāsi savu datoru.

Nolīgstot pakalpojumu sniedzējus sava mājokļa remontdarbu veikšanai, vienmēr noslēdz pakalpojuma līgumu vai pieprasi čeku par veiktajiem darbiem, kurā uzrādīta pilna atrunātā darba un/vai materiālu samaksa. Tā tu iegūsi dokumentu, uz ko varēsi balstīties, ja jūsu starpā radīsies strīdi vai nesaskaņas.

Painteresējies, vai pakalpojuma sniedzējs (auklīte, apkopēja u.c.) maksā nodokļus, lai nodrošinātu savas sociālās garantijas. Ja arī nodokļi netiek maksātas, tad saslimšanas gadījumā cilvēks no valsts nesaņem nekādus sociālos pabalstus.

Vietējas nozīmes autobusa maršrutos paņem no šofera biļeti. Jo pretējā gadījumā šis maršruts kļūst nerentabls – var tikt paaugstināta biļešu cena vai tas var tikt slēgts.

Ja piedāvātā cena par preci vai pakalpojumu ir daudz zemāka par vidējo tirgus cenu, pārliecinies, vai pakalpojuma sniedzējs ir reģistrējis savu saimniecisko darbību.Tā Tu nodrošināsi garantijas sev par pakalpojumu kvalitāti un pierādījumus, kas var būt izšķiroši strīdu un nesaskaņu gadījumos.

Ja tavā rīcībā ir informācija par aplokšņu algām un citiem nodokļu nemaksāšanas gadījumiem, tad droši vari par to ziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID).

UZŅĒMĒJIEM:

Ir izveidoti un šobrīd pastāv vairāki nosacījumi, kas veicina to, lai tieši mazo uzņēmējdarbību mēs veiktu godīgi, maksājot visus vajadzīgos nodokļus! Svarīgi ir piebilst, ka mazajai uzņēmējdarbībai ir pieejami dažādi nodokļu atvieglojumi.

Izvērtē, vai uzņēmums, kurš ir izvēlēts uzkopšanas darbu veikšanai ir godprātīgs attiecībā pret savu valsti un saviem darbiniekiem.

Vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā www.latvija.lv jau kopš vasaras ir pieejami Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras e–pakalpojumi, kas ļauj iedzīvotājam ērti un bez maksas pārbaudīt dažāda veida informāciju (informāciju par ieturēto ienākuma nodokli, informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem, par reģistrēto darba stāžu, par prognozējamo vecuma pensijas apmēru, par piešķirtās pensijas/ pabalsta/ atlīdzības apmēru u.c.)

Ieteikumi, kā ikviens var samazināt ēnu ekonomiku Latvijā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *