Cigarešu kontrabanda Latvijā

VID: aptuveni katra ceturtā izsmēķētā cigarete Latvijā ir nonākusi nelegāli.

Latvijā nelegālās cigaretes tiek ievestas gan ar jūras transportu, gan ar aviotransportu, gan ar auto, gan ar dzelzceļa palīdzību.

Lielākais vairums cigarešu Latvijā ienāk no Baltkrievijas (apmēram divas trešdaļas no nelegālajām cigaretēm Latvijā), jo Baltkrievijā cigaretes ir ievērojami lētākas, salīdzinot ar Latvijas cigarešu cenām. Otra valsts, no kuras arī tiek ievestas daudzas cigaretes, ir Krievija.

Ievestās cigaretes Latvijā tiek pārdotas par nedaudz mazāku cenu, kādās tās ir atrodamas veikalu plauktos. Šādā gadījumā ievērojami valstī, konkrētāk šajā gadījumā, Latvijā, palielinās ēnu ekonomika.

Pārsvarā ar cigarešu kontrabandu nopietnos un lielos apmēros nodarbojas noziedzīgi grupējumi, kas galvenokārt ir sadalīti pa apakšgrupām. Katrai apakšgrupai ir savs konkrētais uzdevums.

Cigarešu kontrabandisti mēdz būt cilvēki, kuriem nav stabilu ienākumu, jo viņi nestrādā pamatdarbu, kuri ir no uzņēmēju vides un darbojas uzņēmējdarbības aizsegā, kuri nevēlas maksāt nodokļus valstij, kuri ir bijuši saistīti ar noziedzīgo pasauli, kuri grib ātri nopelnīt, kuri ir vienas ģimenes locekļi vai radinieki. Latvijā cigarešu kontrabandisti pārsvarā ir vīrieši vecuma posmā no 30 līdz 60 gadiem.

Cigarešu slēpšanas metodes ir visdažādākās (dažas pat ir ļoti grūti iedomāties) – tās tiek paslēptas ogļu kravās zem akmeņogļu slāņa, ventilācijas iekārtās, pat plastikāta logos, kurināmajās granulās, kokmateriālu kravās, apkures katlos, gāzes balonos, zem preču vagonu rāmjiem, transportlīdzekļu virsbūvē u.c. neiedomājamās vietās.

Kā liecina viens no jaunākajiem pētījumiem, 2015. gada ceturtajā ceturksnī no kopumā Latvijā izsmēķētajām cigaretēm, 28,4% bijušas kontrabandas cigaretes. Tas ir viszemākais rādītājs pēdējo sešu gadu laikā.

Nelegālo cigarešu pārvadāšanu, glabāšanu un pārdošanu ir sekmējis arī VID panākumu pilnais darbs kontrabandas apkarošanas jomā.

Visvairāk kontrabandas cigaretes ir tādās Latvijas pilsētās kā Daugavpilī (~50%), Saldū (~43%), Krāslavā (~39%), Kuldīgā (~39%), Alūksnē (~38%), Ludzā un Jūrmalā (~35%). Salīdzinot ar iepriekšējo pētījumu, šajās pilsētās konstatēts straujš kāpums.

Nozīmīgākie atklātie likumpārkāpumi Latvijā un rezultāti saistībā ar cigarešu nelikumīgu pārdošanu, glabāšanu un pārvadāšanu: 1. MKP “Rīgas Brīvosta” muitas kontroles zonā konstatēto 10,18 miljonu gabalu kontrabandas cigarešu pārvadāšanu slēptā veidā jūras konteinerā ar deklarēto kravu “Dārza mēbeles”; 2. Caur MKP “Terehova” ievestas cigaretes lielā apmērā – 32,76 miljonu gabalu divās kravas automašīnās, muitas kontroles punktā noformējot tās kā auto bez kravas; 3. MKP “Rīgas Brīvosta” muitas kontroles zonā konstatēto 4,2 miljonu gabali kontrabandas cigarešu pārvadāšanu slēptā veidā jūras konteinerā ar deklarēto kravu “Darba cimdi, apģērbs, apavi”; 4. Aizturēta sešu Latvijas Republikas pilsoņu grupa par kontrabandas ceļā ievesto muitošanai pakļauto preču 439060 cigarešu ar Baltkrievijas akcīzes markām un 466 litru šķidruma ar spirtam raksturīgu smaržu (glabāšanu un pārvadāšanu, lai tās realizētu); 5. Aizturēta četru Latvijas Republikas pilsoņu grupa, kura veica un organizēja kontrabandas cigarešu nelikumīgu pārvietošanu un glabāšanu, lai tās realizētu no Latvijas uz Norvēģiju. Svarīgi šeit ir pieminēt, ka cigaretes Norvēģijā maksā ļoti dārgi.

Pavisam nesen, precīzāk, 2016. gada jūnija beigās, likumsargi Pļavniekos kādā garāžā atrada un atsavināja apmēram 18200 nelegālo cigarešu.

Ja tu esi nolēmis iesaistīties kontrabandas lietās, lai nopelnītu naudu, nedari to, jo kontrabanda ne pie kā laba nenoved; visticamāk, ka tu iekulsies lielās nepatikšanās, un tev var draudēt brīvības atņemšana, piespiedu darbs, naudassods.

Cigarešu kontrabanda Latvijā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *